HABER ARŞİVİ

31
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN

 2021 YILININ TÜM MÜSLÜMAN ALEMİNE VE DÜNYAYA SAĞLIK HUZUR MUTLULUK GETİRMESİ DİLEĞİYLE.

[Devamını oku...]

09
10 KASIM

 Ulu önder Atatürk'ün ebediyete intikal edişinin ardından Türk ulusunun yanı sıra tüm dünya ve dünya liderleri Atatürk'ü, yaşamın en nadir dahi olduğunu, devlet adamlığı ve dünya milletlerine örnek olabilecek çalışmalarıyla onu yaşatmıştır. Yenilikçi, ileri görüşlü olduğu gibi büyük bir komutan olan Atatürk, milleti ile birlikte "ya istiklal ya ölüm" parolası ile Türk halkının zafer kazanmasında önemli rol oynamıştır. Sadece savaşlarla yetinilmeyeceğini kanıtlayarak yeni Türkiye için birçok devrim yaparak Türk milletini çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmayı amaçladı. Son nefesine kadar çok sevdiği ülkesi için çalışan Ulu Önder; "Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar" sözüyle Cumhuriyeti Türk milletine emanet etmişti.

[Devamını oku...]

28
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI

 Türk halkı için , milli birlik ve beraberliğin, toplumsal dayanışmanın üst düzeye çıktığı milli bayramlarımızdan birisidir. Kurtuluş Savaşı'nın Türk milletinin zaferiyle sonuçlanmasının ardından ortaya çıkan yönetim boşluğunun kaldırılması amacıyla yeni bir yönetim biçiminin belirlenmesi şarttı. Mustafa Kemal ve arkadaşları yaptıkları çalışmalar sonucu Türkiye'ye yakışır yönetim şeklinin cumhuriyet olduğuna karar verdi. Nihayetinde 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edildi.

[Devamını oku...]

27
MEVLİD KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN

  İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük peygamber, bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) 571 yılında Kameri aylardan Rebiü'l-evvel ayının 12. gecesi doğmuştur. Bu mübarek geceye '' denir.

[Devamını oku...]

29
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI

 Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz'un başarıyla sonuçlanmasının ardından Yunan Orduları İzmir'e kadar takip edildi ve 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtarıldı. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşti ancak 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon'da ''Başkumandan Zaferi'' adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye'de 1926'dan itibaren Zafer Bayramı adıyla kutlanmaya başlandı.

[Devamını oku...]

30
KURBAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN

 Hz. İbrahim ve eşi Sare'nin çocukları olmuyordu. O zamanın şartlarına göre çocuk sahibi olabilmesi için kocasının başka biriyle evlenmesine rıza göstermiş. Hacer isimli bir hanımla Hz. İbrahim ikinci evliliğini gerçekleştirdi. Hz. İbrahim'in Hacer'den İsmail adında bir oğlu oldu. Çok sevinmeleriyle beraber Sare çok kıskanmış ve huysuzluk çıkardı. Hz. İbrahim Allah'a sürekli Sare'den bir oğlu olması için yalvardı ve duasının kabul olması durumunda oğlu İsmail'i kurban edeceğini söyledi.

Aradan aylar yıllar geçti ve Hz. İbrahim'in 100 yaşından sonra ilk eşi Sare'den İshak adını verdikleri bir oğlu oldu. Oğlu doğduktan sonra bir gece rüyasında Hz. İbrahim'e adağını hatırlattı. Hz. İbrahim İsmail'i kurban edeceği sırada kendisine bir koç gönderildi ve "Ey İbrahim, gerçekten rüyana sadakat gösterdin ve dediğimizi yaptın. Şüphe yok ki biz, güzel işler yapanları işte böyle mükafatlandırırız." dendi. 

[Devamını oku...]

23
RAMAZAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN

 Ramazan bayramı, bir aylık oruçtan sonra yeme-içmenin ve her türlü helal nimetten yararlanmanın mübah olduğu; müslümanların eğlenip birbirlerini ziyaret ettikleri, hediyeleştikleri; çocukların, fakirlerin ve kimsesizlerin sadaka verilerek sevindirildiği; kısaca İslâmî kardeşliğin toplumun her kesiminde canlı olarak yaşandığı; bütün bunlarla birlikte Allah'a karşı da sorumluluklarının bilinciyle topluca namaz kılıp birbirine nasihat ettikleri sevinç günleridir. Ramazan bayramında yapılması vâcib olan fıtır sadakası vermek, bayram namazı kılmak gibi ibadetlerin yanında sünnet, müstehab olanları da vardır. Ramazan Bayramı'nın ilk gününde oruç tutmak ise haramdır.

[Devamını oku...]

19
KADİR GECESİ

 

Kadir Gecesi, yüce dinimiz İslam’ın en şerefli, en faziletli ve en ihtişamlı gecelerinden en başta gelenidir. Kadir Gecesi, İslam güneşinin, Kuran meşalesinin dünyayı aydınlatmaya başladığı mübarek bir gecedir. Bu gece, kalbi Kuran nuru ve peygamber müjdesi ile parlayan, alnı secde izleri ile nurlanan müminler için af ve mağfiret gecesidir.

[Devamını oku...]

18
19 MAYIS

 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkmıştır ve bugün İtilaf Devletleri'nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı'nın başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir.

[Devamını oku...]

22
23 NİSAN

 23 Nisan 1920'de 23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir.

Atatürk, 23 Nisan 1924'te '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır.

23 Nisan, 27 Mayıs 1935 tarihinde çıkarılan Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun ile "Ulusal Egemenlik Bayramı" olarak kutlanmaya devam edildi.

[Devamını oku...]

18
18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ

 Osmanlı İmparatorluğu'nun İtilaf Devletleri'ne karşı verdiği bu mücadelenin kazanılma ihtimali milyonda birdi. Savaş istatistiklerine göre bir metrekareye 6 bin mermi düşüyordu. Bu oran, dünya savaş tarihinin en yüksek rakamıydı. Savaş alanında, havada çarpışarak yapışan sayısız mermi bulundu. Havada iki merminin çarpışma ihtimali ise 600 milyonda birdi...

[Devamını oku...]

27
REGAİP KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN

 

Regâip, arapça bir kelimedir ve "reğa-be" kökünden gelmektedir. Kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir.
"Reğîb" kelimesi ise, "reğabe"'den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey demektir. Regaip gecesi denilince; “Çok lütuf ve ihsanla dolu, kıymetli ve değeri büyük, çok iyi değerlendirilmesi gereken gece” manası anlaşılır.
Bu gecede Yüce Allah lütuflarını sağanak sağanak yağdırır. Recep ayının ilk cuma gecesine Regaip Gecesi denir. Bu geceye Regaip gecesi ismini melekler vermişlerdir.

[Devamını oku...]

31
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN

 2020 hepimizin unutamayacağı güzellikler getirsin. En başta ülkemizde sonra da dünyada huzur eksik olmasın.

[Devamını oku...]

09
10 KASIM

 10 Kasım 1938 tarihinde saat dokuzu beş geçe ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk hayata gözlerini yumdu. Atamız her ne kadar aramızdan ayrılsa da yaptığı çalışmalarla, bıraktığı eserlerle, sözleriyle kısacası her şeyiyle bizlerle birlikte sonsuza kadar yaşayacaktır. Yüce Atatürk ‘ün yurdumuz ve Türk ulusu için yaptıklarını anlamak ve anlatmak için onu iyi tanımamız gerekir. Fikirlerinden yararlanılarak geleceğimizin temelini sağlamlaştırmalı, emanet ettiği Türkiye Cumhuriyetini sonsuza kadar yaşatmalıyız.

[Devamını oku...]

07
MEVLİD KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN.

 Mevlid; doğum zamanı, doğulan yer ve zaman anlamına gelmektedir. Peygamber Efendimiz (sav)’in doğduğu geceye Mevlid Gecesi denir. Bu gece aynı zamanda Rebiülevvel ayının onikinci gecesidir. Dünyanın her kesiminden Müslümanlar, her sene bu geceyi Mevlid Kandili olarak kutlamaktadır. İslam'da Hz Muhammed (sav)’in doğum günü farklı mezheplerde kutlanır. Sünniler Rebiülevvel ayının Onbirinci gecesini Onikinci'ye bağlayan geceyi, Şiiler ise 17. günü Mevlid günü ve 17'ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki haftayı da Kutlu Doğum Haftası olarak ilan etmişlerdir. Peygamber Efendimiz (sav)’in doğumu tüm Müslüman Alemin de kutlu doğum haftası olarak adlandırılarak bir hafta kutlanılır. Bu hafta Müslümanların bayramıdır. Mevlid Kandili insanı insan yapan bütün güzelliklerin toplandığı rahmet elçisi Hz. Peygamberin (sav)’in doğumunu kutladığımız, onun bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme haftasıdır.

 

[Devamını oku...]

28
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI

 29 Ekim 1923'te Türkiye Büyük Millet Meclisi, Teşkilât-ı Esasiye Kanunu’nda yaptığı değişiklikle, devletin yönetim biçimini cumhuriyet olarak ilan etmiştir. Bu ilan, atılan 101 pare top ile kutlanmıştır. 1924 yılında ise cumhuriyetin ilanı şenliklerle kutlanmıştır. 2 Şubat 1925'te düzenlenen bir kanun teklifinde 29 Ekim'in bayram olması önerilmiştir. Bu teklif Meclis Anayasa Komisyonu tarafından incelenmiş ve 18 Nisan'da karara bağlanmıştır. 19 Nisan'da ise teklif TBMM tarafından kabul edilmiştir. 628 sayılı bu kanun ile 29 Ekim, 1925'ten itibaren ülke içinde ve dış temsilciliklerde bayram olarak kutlanmaya başlamıştır.

 

[Devamını oku...]

29
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI

 Atatürk'ün başkomutanlığı sırasında yapıldığı için ''Başkomutanlık Meydan Muharebesi'' adıyla da bilinen Büyük Taarruz'un başarıyla sonuçlanmasının ardından Yunan Orduları İzmir'e kadar takip edildi ve 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtarıldı. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşti ancak 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon'da ''Başkumandan Zaferi'' adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye'de 1926'dan itibaren ' 'Zafer Bayramı''adıyla kutlanmaya başlandı.

[Devamını oku...]

10
KURBAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN

 Kurban ibadetinin asıl amacı Allah’ın rızasını kazanmak ve O’na yakınlaşmayı arzu etmektir. Kurban kesen, bu ibadetiyle Allah’a yaklaşmış ve O’nun hoşnutluğunu kazanmış olur. Kurban, aynı zamanda bir sosyal yardımlaşma ve dayanışma örneğidir. Kesilen kurbanlardan maddi olarak daha çok yoksullar yararlanır. Bu ibadetin ruhunda yaradana yakınlık ve halka fedakarlıkta bulunma anlayışı vardır. Kurban, bir Müslüman’ın bütün varlığını gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun sembolik bir ifadesidir.

[Devamını oku...]

03
RAMAZAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN

 Bayram bir sevinç ve neşe günüdür. Yüce duyguların coştuğu, sevgi ve saygı, hislerinin mü'minler arasında alabildiğine canlandığı güzel günlerden biridir. O günde yardımlaşma ve kaynaşma son sınırına varır.

Bayram insanları kaynaştırıp biraraya getiren en güzel vesilelerden biridir. Öyle ki, bayramda şahlanan yardımlaşma ve hediyeleşme ruhu yalnızca hayatta olanlara bağlı kalmaz, dünyadan gidip kabirlerinde bir Fatiha bekleyenlere kadar uzanır. Onların bu dileğini yerine getirmek için mü'minler bayramda kabirleri ziyaret ederler; ruhlarına Kur'ân'lar, Fatihalar ve dualar okuyarak onları da sevindirirler.

Ramazan Bayramının mü'minler arasında ayrı bir yeri vardır. Çünkü Ramazan Bayramı, hergün tutulan orucun iftar vaktindeki sevinci gibi, tutulan bir aylık orucun toplu bir iftar sevincini ifade eder. Bir ay gibi uzun bir süreyle, özellikle Ramazan'ın yaz mevsimine denk geldiğinde sıcak günlerde nefislerine oruç tutturan mü'minler, sabır imtihanını vererek manevi sorumluluktan kurtulmanın sevincini Ramazan Bayramında yaşama imkânına kavuşurlar.

[Devamını oku...]

30
KADİR GECENİZ MÜBAREK OLSUN

 İslam dininde Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi, "sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbeerin kabul edildiği kutlu gece" olarak kabul ediliyor. Kuran-ı Kerim'de "Kadir Suresi"nde bu gece şöyle anlatılıyor: "Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rab'lerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir."

[Devamını oku...]

18
19 MAYIS

  19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından biridir. Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs aynı zamanda “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaktadır. Atatürk Millî Mücadele sıralarında Türk milletini ileri götürecek olanların ve köhnemiş fikirlere karşı gelecek olanların genç fikirler olduğunu görmüştü. Bu nedenle de “gençlik” kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşımaktadır. Atatürk gençlerden sık sık bahsederken, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği yani, fikirde yeniliği ifade etmiştir. O’nun şu sözü çok anlamlıdır:“Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.”

[Devamını oku...]

22
23 NİSAN

 Atatürk, 23 Nisan 1924'te '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979'da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

[Devamını oku...]

19
BERAT KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN

 Bu geceyi ibadet ve taatle geçirmenin çok sevabı ve feyzi vardır. Bu konuda Resul-u Ekrem şöyle buyurmuştur:”Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (şaban ayının on dördüncü günü) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: ‘Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim' buyurur.” (Ibn Mâce)Ayrıca, Berat gecesi, Kuran-ı Kerimin Levh-i Mahfuzdan dünya semasına toptan indirildigi gecedir. Buna inzal denir. Kadir gecesinde ise Peygambere ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da tenzil denir.

[Devamını oku...]

02
MİRAÇ KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN

 Miraç gecesi, Recep ayı içerisinde yer alan Miraç Kandili en önemli gecelerden biridir. Miraç Kandili gecesi Hazreti Muhammed'in göğe yükseldiği gece olması sebebiyle önemlidir. İki aşamalı bu gökler ötesi yolculuk, peygamberliğin 12. yılında, hicretten on sekiz ay önce, mübarek üç ayların ilki olan Recep ayının 27. gecesinde gerçekleşmiştir. Miraç Kandili gecesi ve gündüzünü şu şekilde ihya ederek geçirebiliriz; Miraç Kandili gündüzü oruçlu olarak geçirilebilir. Peygamber Efendimiz "Recep ayında bir gün ve gece vardır ki Receb'in 27. gecesidir. Kim o gün oruç tutar ve geceyi ibadetle geçirirse yüz sene oruç tutmuş ve yüz sene ibadet yapmış gibi olur" buyurdu..

[Devamını oku...]

18
ÇANAKKALE ZAFERİ

 Önce vatanım ve dinim diyerek şehadet şerbeti içen asil ecdadın, ebet müddet asil bir nesli olabilmek arzu ve gayretiyle Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümünü kutluyor, tüm şehit ve kahramanlarımızı rahmetle, minnetle yâd ediyorum. Ruhları şad olsun.

[Devamını oku...]

07
REGAİP KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN

  Receb'in ilk cuma gecesine Regaib gecesi denir. Bu geceye Regaib gecesi ismini melekler vermişlerdir. Her Cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor. Allahü teala, bu gecede, müminlere, ragibetler [ihsanlar, ikramlar] yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir. Regaib gecesini ibadetle geçirmeli, kazası olan, hiç değilse bir günlük kaza namazı kılmalı! Kazası olmayan da nafile namaz kılar, Kur'an-ı kerim okur, tesbih çeker, tövbe istiğfar eder. Perşembe günü oruç tutup, gecesini de ihya etmek çok sevaptır. Receb ayında oruç tutmak faziletlidir.

[Devamını oku...]

31
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN.

Evinize mutluluk, dünyaya huzur getirmesi temennisi ile yeni yılınızı kutlar sağlık ve esenlik dileriz.

[Devamını oku...]

19
MEVLİD KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN

 Bu gece, Yüce Rabbimizin âlemlere rahmet olarak gönderdiği Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa’nın (sas) bir kez daha mevlidi şerifini idrak edeceğiz. Kandiller; ışıklarıyla sadece karanlık gecelerimizi değil, aynı zamanda manevî feyziyle de daralan gönüllerimizi aydınlatan, zihinlerimizi berraklaştıran gecelerdir.

[Devamını oku...]

09
10 KASIM

 Atatürk'ü her 10 Kasım'da daha iyi anlamak ve anlatmak hepimizin görevi olsun ki! Bizden sonraki nesillerimiz onu daha iyi anlasın. Şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış bu aziz vatanın nasıl ayakta kaldığını öğrensin ki, bayrağına ve vatan toprağına daha çok sahip çıksın. Her türlü iç ve dış düşmanlara karşı uyanık ve hazırlıklı olabilsin.

[Devamını oku...]

27
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI

Mustafa Kemal Atatürk bir sözünde ”Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir” diyerek ve bir diğer sözünde de ”Cumhuriyet, yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan bir idaredir. Cumhuriyet fazilettir” açıklamaları ile aslında bizlere bu konuda ışık tutmaktadır.

[Devamını oku...]

11
VAKFIMIZDAN BURS ALAN ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE

 

 Vakfımızdan Burs Alan Öğrencilerin Burslarının Devam Etmesi İçin Hazırlık'dan 1. Sınıfa Geçen Öğrenciler Sadece 1. Sınıf Yazan Öğrenci Belgesi. 2.- 3.- 4.- 5.- ve 6. Sınıfa Geçenler İse Geçtikleri Sınıfı Yazan Öğrenci Belgesi ve Transkript Belgelerini Elden veya PTT Kargo İle Vakıf Merkezimize Göndermeleri Zorunludur. Son Gönderim Tarihi. 05.10.2018

[Devamını oku...]

29
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI

 Bizlerin bugün dahi kutlarken büyük onur duyduğumuz bu zaferi bizlere kazandıran başta Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarını rahmet ve şükranla anıyor ve Türk milletinin 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyoruz.

[Devamını oku...]

20
KURBAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN.

 EI açıp, başını eğen, ruhunu toprak eden, o toprağı gözyaşIarıyIa suIayan insanın duasına AIIah, rahmet yağmurIarıyIa karşıIık verir. Gün eI açma günü, günIerden Kurban günü. Bayramınız kutIu oIsun.

[Devamını oku...]

14
15 TEMMUZ ŞANLI DİRENİŞ

 Türkiye’nin destan yazdığı bir gündür. Milli Mücadele döneminden bu yana millet kuvvetini ve gücünü tekrar gösterdiği günlerden bir gündür. Topyekun, dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı olmadan tek bayrak altında toplanan insanların bir işgale karşı sonuna kadar direnişini temsil eden bir gündür.

 

Çıplak elle ağır silahlara karşı verilen mücadelenin, korkusuz ve amansız örneklerini barındıran Türkiye Tarihi’nin en büyük dönemeçlerinden biri olarak milletin mükemmel ve muhteşem bir direnişle muazzam bir güçle vatanını ve devletini koruduğu bir gündür.

15 Temmuz, bir işgal girişimine karşı doğrudan milletin çıplak eliyle silahları erittiği, tankları ezdiği bir gündür. Tankların insanları ezdiği bir gün olarak anlatılması yanlıştır. 15 Temmuz’da Türk vatandaşı işgalci envantere geçirilmiş tankları ezmiştir.

Türkiye Destanı olarak 15 Temmuz, milli birlik ve beraberliğin can ve mal pahasına birlikte olmanın, yardımlaşmanın ve dayanışmanın savaş şartlarında bütün dünyaya gösterildiği bir tarihtir. Bütün dünya toplumlarına ve devletlerine ders veren bir direniş hareketidir.

Ey dünya halkları bir direniş yapacaksanız ve zulme baş kaldırıp harekete geçecekseniz işte 15 Temmuz günü büyük Türkiye Direniş Hareketi olarak bütün yatay ve dikey çizgileriyle karşınızda durmaktadır.

15 Temmuz, vatanımızın bölünmez bütünlüğünün, milletimizin azim ve kararının belirlediği bir gün olarak tarihe altın harflerle geçmiş. Biz öldük, biz ezildik, biz yaralandık ama çocuklarımız ve vatanımız sağlamdır.

[Devamını oku...]

14
RAMAZAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN

 Bugün sevinç günü, kederleri bir yana bırakıp mutlu olalım. Ramazan Bayramını doya doya yaşayalım. Hayırlı bayramlar! Her şeye kadir olan yüce Allah, bizleri, doğru yoldan ve sevdiklerimizden ayırmasın! Hayırlı ve bereketli Ramazan Bayramı dileğiyle.

[Devamını oku...]

09
KADİR GECENİZ MÜBAREK OLSUN.

 Bu gecede mü'minler mümkün mertebe, vakit ve imkânları ölçüsünde Kadir Gecesini değerlendirmeye çalışırlar. Uyku ve istirahatla geçirmemeye gayret ederler. Çünkü bu gecede herbir Kur'ân harfine otuz bin sevap verilmektedir. Diğer ibadetlerin sevabı da o nisbette artış göstermektedir.

Kadir Gecesini değerlendirmek ve o vaktin feyiz ve bereketinden istifadeyi arttırmak için namaz kılınır, Kuran okunur, Kuran tefsirleri mütâlâa edilir. Zikredilir, salavat-ı şerife getirilir. Dualar edilir. Fakir ve kimsesizler doyurulur, bol bol sadaka verilir. Hâsılı her vesileyle vakit nurlandırılır. Kadir Gecesinin getireceği büyük kazanç hakkında rivayet edilen hadisler en güzel teşvik mahiyetini taşımaktadır.

"Kim inanarak, sevabını ancak Allah'tan bekleyerek Kadir Gecesinde kıyam üzere olursa (uyanık kalıp ihya ederse) geçmiş günahları affedilir."

[Devamını oku...]

19
19 MAYIS

   Vatanımız için canlarını feda eden aziz şehitleri rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.

 

     19 Mayıs, Türk Milleti'nin bağımsızlık ve özgürlük umutlarının inanca dönüştüğü, kurtuluş ataşenin yakıldığı ve aydınlık bir geleceğe olan inancın kuvvetlendiği günün adıdır. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.

[Devamını oku...]

01
VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI

 

VAKFIMIZIN KURULUŞUNDA, GELİŞMESİNDE ÇOK BÜYÜK EMEĞİ VE KATKISI OLAN HAYIRSEVERİMİZ AHMET KAHRAMAN VEFAT ETMİŞTİR. MERHUMA ALLAH'DAN RAHMET KEDERLİ AİLESİNE SABR'I CEMİL DİLERİZ.

[Devamını oku...]

29
BERAT KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN

 Berat Kandili; Ramazanın müjdecisi…Şaban ayının yarısı gecesi…

Berat… borçtan, hastalıktan, suç ve cezadan beraet etme, kurtulma… günahlardan arınma, temize çıkma, ilâhî af ve rahmete nâil olma…

 Berat gecesi de diğer gecelerimiz gibi her birimiz için birer, tefekkür, tezekkür ve yenilenme gecesidir.

 Berat; kırılan kalpleri onarma, dargınlık duvarlarını yıkma, kin, nefret ve intikam duygularını aşma günüdür. Yüce Yaradan’ın affına erebilmek için yaradılanı affetme günüdür.

 Berat; bizlere her türlü şer, kötülük, zulüm, haksızlık ve adaletsizlikten beri olmayı, onlardan teberra ederek uzak kalmayı öğretir.

[Devamını oku...]

22
23 NİSAN

 23 Nisan 1920, ilk Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin toplandığı gündür. Bu gün, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak benimsenmiştir. Yıllardır da böyle kutlanmaktadır. 23 Nisan’a bir Çocuk Bayramı gözüyle bakmak yeterli değildir. Üzerinde durulması gereken nokta, ULUSAL EGEMENLİK kavramıdır, bu bayramın NEDEN ÇOCUKLARA ARMAĞAN EDİLDİĞİ‘dir.

Bugünün küçükleri, yarının büyükleri olacaktır ve ülkenin yönetimini ileride ellerine alacaklardır. Ülke sorunlarına şimdiden sahip çıkmalarından daha doğal bir durum olamaz. Çocuklarımıza bunun bilincini vermek gerekir. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenlerinde bunu vurgulamakla, çocuklarımızı ileriye dönük yetiştirmekle geleceğimizi güven altına almış oluruz.

[Devamını oku...]

12
MİRAÇ KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN

 Peygamberimiz Mekke'de, evinde iken veya Kâbe'de bulunduğu sırada Cebrâil a.s. bazı meleklerle birlikte gelerek Efendimizi Yüce Allah'ı ziyarete davet ettiler. Sonra ziyarete hazırlık için Peygamberimizin mübarek göğsünü açtılar, kalbini zemzem ile yıkadıktan sonra hikmet ve iman nuru ile doldurdular.

Daha sonra Cebrail a.s. Peygamberimizi Burak adlı bir bineğe bindirerek birlikte Kudüs'teki Mescîd-i Aksa'ya geldiler. Burada Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. İsa ve diğer bazı peygamberler tarafından karşılandı. Hz. Peygamber imam olarak diğer peygamberlere namaz kıldırdı.

Namazdan sonra Peygamber Efendimiz, Beytü'l-Makdis'te kurulan bir Miraç'la ve yanında Cebrail ile birlikte göğe yükselmeye başladılar. Göğün birinci katında Hz. Adem, ikinci katında Hz. İsa ve Yahya, üçüncü katında Hz. Yusuf, dördüncü katında Hz. İdris, beşinci katında Hz. Harun, altıncı katında Hz. Musa ve yedinci katında Hz. İbrahim ile görüştü. Cebrail ile birlikte yükseliş Sidretü'l-Münteha'ya kadar sürdü.

Cebrail, "Buradan bir parmak ucu ileri geçecek olursam yanarım" diyerek Sidretü'l Münteha'da kaldı. Hz. Peygamber buradan itibaren Refref adlı başka bir binekle yükselişini sürdürdü. Bu yükseliş sırasında Cennet ve nimetlerini, Cehennem ve azabını müşahede etti. Sonunda Yüce Allah'ın huzuruna kabul edildi. Kendisine ümmetinden Allah'a sirk koşmayanların Cennet'e gireceği müjdelendi, Bakara suresinin son ayetleri verildi ve beş vakit namaz farz kılındı. Sonra yeniden Refref ile Sidretü'l-Münteha'ya, oradan Burak'la Kudüs'e, oradan da Mekke'ye döndürüldü.

[Devamını oku...]

22
REGAİB KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN.

  Yüce Allah mübarek Regaip kandili hürmetine hayatın şereflisini, rızkın bereketlisini, vücudun sıhhatlisini, ahlakın faziletlisini, evladın edeplisini nasip ve müesser eylesin. Hayırlı Kandiller…

[Devamını oku...]

18
18 MART

 Çanakkale Cephesi I Dünya Savaşı’nda İtilaf Devletleri’nin saldırısı sonucu açılmış bir cephedir Dünya tarihinin en kanlı savaşlarının yapıldığı Çanakkale Cephesi’nde Türk ordusu olağanüstü bir başarı göstererek onbinlerce şehit vermesine karşın düşmana geçit vermemiştir

İngiliz savaş gemileri, Nusret mayın gemisi ile bir gece önce gizlice döşenen mayınlara çarparak, Boğazın derinliklerine gömülmüştür (18 Mart 1915)
Anafartalar, Arıburnu, Conkbayırı ve Kilitbahir’de düşmanı yenerek önemli başarılar elde etmiştir “Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum” sözünü Türk askerine söyleyerek, savaşın ne pahasına olursa olsun kaybedilmemesi gerektiğine işaret etmiştir 

[Devamını oku...]

30
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN

 

Evinize mutluluk, dünyaya huzur getirmesi temennisi ile yeni yılınızı kutlar sağlık ve esenlik dileriz.

[Devamını oku...]

29
MEVLİD KANDİLİ

  Tüm Müslüman Aleminin Mevlid Kandilini Kutlar. Hayırlara Vesile Olmasını Dileriz.

[Devamını oku...]

24
24 Kasım Öğretmenler Günü

   24 Kasım Öğretmenler Günü, Tüm öğretmenlerin öğretmen gününü kutlarız ..


Gerede Kültür, Kalkınma ve Danışma Vakfı

[Devamını oku...]

09
10 KASIM

 Ulu Önder Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de ebedi aleme intikal edişi hiç kuşku yok ki Türk ulusunu derin bir üzüntüye sevketmiştir. O’nun ani ve apansız aramızdan ayrılışı bütün Türk halklarını da derinden sarsmakla kalmamış, dünya üzerinde diğer milletler arasında da büyük bir yankı uyandırmıştır. Atatürk’ün ölümünün hemen arkasından dünya liderleri tarafından yapılan tüm açıklamaların ortak noktası, O’nun dünyaya gelmiş çok nadir bir dahi olduğu, büyük devlet adamlığı ve diğer dünya milletlerine örnek olabilecek çalışmaları olmuştur. Atatürk, reformcu ve ileriyi görebilen niteliklerinin yanında aynı zamanda büyük bir komutan da. Türk Milli Mücadelesine yön vermiş, milleti ile birlikte “ya istiklal ya ölüm” diyerek, zaferin kazanılmasında en büyük pay sahibi kuşkusuz ki o olmuştur.

Ulu Önder Atatürk, Milli Mücadele sonrası sağlanan başarının asla yeterli olmadığını düşünerek bir benzerinin dahi yapılması çok güç hatta imkânsız olan bir çok devrimler gerçekleştirmiştir. O’nun Türk ulusuna en büyük hediyesi ise Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmak olmuştur. Tanzim ederek hayata geçirdiği devrimler ile Türk ulusuna çağ atlatmış, Türkiye Cumhuriyeti’nin dünya devletleri arasında saygın konuma yükselmesine vesile olmuştur. İçine birçok şeyi sığdırdığı kısa yaşamının en son anına kadar memleketine hizmet etmiş olan bu büyük lider; “Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar” diyerek kurduğu cumhuriyete sahip çıkılmasını ve bunun ise çok çalışılarak bilimde ileri bir seviyeye çıkılması suretiyle gerçekleşeceğini ifade etmiştir.

[Devamını oku...]

28
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI

 Bugün bizim için önemli ve değerli bir gündür. Çünkü bugünde, 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet kurulmuş ve insanlar Cumhuriyetle birlikte özünde var olan özgürlük ve eşitlik gibi unsurları kavramıştır. Cumhuriyet bir halk yönetimi şeklidir. Cumhuriyet yönetiminde egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir. Zaten ulu önder Atatürk'ün de dediği gibi : " Türk ulusunun yaradılışına ve yaşantısına en uygun olan yönetim şekli Cumhuriyettir." Atatürk bu sözüyle, Türk ulusuna yakışan yönetimin Cumhuriyet olduğunu belirtmiştir. Çünkü Cumhuriyet bağımsızlık, özgürlük ve eşitlik gibi kavramları içinde barındırır. Bağımsızlık , özgürlük ve eşitlik Türk ulusunun önem verdiği unsurlar olduğu için, Türk ulusu ancak bir Cumhuriyet yönetim şekliyle yönetilebilir.Cumhuriyete kavuşmamız tabiki de kolay olmamıştır.Çünkü atalarımız uzun yıllar bu uğurda savaşıp, kanlarını ve canlarını vermişlerdir.


[Devamını oku...]

20
SMS YOLUYLA MÜLAKATA ÇAĞIRILAN ÖĞRENCİLERİN YANLARINDA GETİRMESİ ZORUNLU EVRAKLAR.

 1- Üniversiye Kayıt Yaptırdığı ÖSYM Sonuç Belgesi

 2- Konut Kredisi Kullananların Bankadan Alacakları Borç Durumu ve Ödenen Taksitleri Gösteren Onaylı Banka Extresi

[Devamını oku...]

23
BURSİYER ÖĞRENCİLERİMİZİN DİKKATİNE!

 VAKFIMIZDAN BURS ALAN ÖĞRENCİLERİMİZİN BURSLARININ DEVAMI İÇİN 06 EKİM 2017 TARİHİNE KADAR ÖĞRENCİ BELGESİ VE TRANSKRİPT'LERİNİ  ELDEN VEYA PTT KARGO İLE VAKIF MERKEZİMİZE ULAŞTIRMALARI GEREKMEKTEDİR. HAZIRLIK SINIFINDAN 1. SINIFA GEÇEN ÖĞRENCİLERİN  SADECE ÖĞRENCİ BELGESİ GÖNDERMESİ YETERLİDİR. 

[Devamını oku...]

18
2017/2018 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI

 Öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve Velilerimize 2017 2018 eğitim öğretim yılının başarılı bir şekilde geçmesini temenni ediyor, sağlık ve huzur diliyoruz. Yeni eğitim öğretim yılı hayırlı uğurlu olsun

[Devamını oku...]

06
2017-2018 Burs Başvuruları

 2017-2018 Burs Başvuruları 5 Eylül tarihin'de başlatılmıştır.

[Devamını oku...]

31
Kurban Bayramınız Mübarek Olsun...

 Mübɑrek Kurbɑn Bɑyrɑmı tüm ulusumuzɑ kutlu olsun. Allɑh tüm inɑnɑnlɑrɑ nice huzurlu, bereketli bɑyrɑmlɑr nɑsip etsin.

[Devamını oku...]

29
30 Ağustos Zafer Bayramı

 Bizlerin bugün dahi kutlarken büyük onur duyduğumuz bu zaferi bizlere kazandıran başta Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarını rahmet ve şükranla anıyor ve Türk milletinin 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyoruz.

[Devamını oku...]

24
RAMAZAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN.

  Bugün sevinç günü, kederleri bir yana bırakıp mutlu olalım. Ramazan Bayramını doya doya yaşayalım. Hayırlı bayramlar! Her şeye kadir olan yüce Allah, bizleri, doğru yoldan ve sevdiklerimizden ayırmasın! Hayırlı ve bereketli Ramazan Bayramı dileğiyle.

[Devamını oku...]

21
KADİR GECENİZ MÜBAREK OLSUN.

 “Kadir gecesini, fazilet ve kudsiyetine inanarak ve sevabını yalnız Allah’tan bekleyerek ibâdet ve tâatle geçiren kimsenin -kul hakkı hâriç- geçmiş günâhları bağışlanır.”

[Devamını oku...]

19
2017 ANKARA İFTAR PROĞRAMI

 GERKAV bu yıl Hayırsever işadamları,bursiyer öğrencilerimiz ve aileleri ile  Ankara Ulucanlar Cezaevi Müzesinde iftar programında buluştu.

TBMM Katip Üyesi Bolu Milletvekili Av.Fehmi Küpçü,

Ulaştırma Bakan Yardımcısı Sn.Yüksel COŞKUNYÜREK, Vakıflar Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Sn. İsmail ALPTEKİN ve üst düzey bürokratlarımızın da katıldığı programda duygulu ve heyecan verici konuşmalar yapıldı.

 

GERKAV'ın ev sahipliği yaptığı İftar Programının ikramını;

FK Mobilya Tasarım, Baki KAHRAMAN ve Oğulları , Fatih,Faruk,Faik ve Fuat KAHRAMAN finanse etmiştir

Allah Bereketlerini artırsın.

[Devamını oku...]

06
GEREDE İFTAR

   02 Haziran 2017 Cuma günü Gerede Uzman Restorant'da her yıl yapmakta olduğumuz iftar proğramımız  yönetim kurulu Başkan yardımcımız Sayın Mithat DAYIOĞLU'NUN Sponsorluğun'da Hayırsever Hemşerilerimizin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. 

[Devamını oku...]

02
Ramazan ayınız mübarek olsun...

  Ramazan ayınız mübarek olsun.

Zekatlarınız için 0 312 231 31 73 nolu telefondan bizeulaşabilirsiniz.

[Devamını oku...]

18
19 MAYIS

 19 Mayıs 1919 Türk milleti için büyük ve önemli bir dönüm noktasıdır. Çünkü 19 Mayıs 1919, bağımsızlık savaşımızın başlatıldığı önemi büyük olan bir gündür. Çünkü 19 Mayıs 1919, Birinci dünya Savaşı’ndan sonra topraklarımızın yabancı işgalinde bulunduğu günlerde Mustafa Kemal Atatürk'ün çözüm arayışı içinde Bandırma vapuru ile samsun'a çıktığı tarihtir. Çünkü 19 Mayıs 1919 tarihi, milletimizin, büyük onur ve asaleti ile Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde, tarih sahnesinde bir kez daha şahlanarak tam bağımsızlığını elde etmek için çıktığı yolda kesin zafer kazandığı günlerin başlangıç noktasıdır. 

Bu nedenle Mustafa Kemal Atatürk cumhuriyetimizin savunulması ve korunması görevini yeni kurulan Türk devletinin dinamik gücü olarak gördüğü Türk gençliğine emanet etmiş ve bu vesileyle de Samsuna çıktığı ve Türk Milletinin Kurtuluş Savaşı’na başladığı bu günü tüm içtenliğiyle Türk gençlerine ve gençliğine armağan etmiştir. O yüzdendir ki her yıl düzenlenen 19 Mayıs törenlerinde gençler coşkuyla bayramlarını kutlarlar. Atatürk iyi ki Kurtuluş Savaşını başlatıp kazandın diyoruz çünkü Cumhuriyeti de sonsuza kadar koruyacağımıza söz veriyoruz... Atam izindeyiz!

[Devamını oku...]

13
ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN.

 Anne senin yüreğin taş olsa dayanır mı, kuş olsa, çiçek olsa, gündüz olsa, kırılmaz mı? Acıdan bir sap menekşenin boynu bu kez dağlar doğursun beni anne. Sen de ılık bir yağmur ol durmadan yağ kanayan yerlerime. Anneler günün kutlu olsun canım annem.- Benim için herşeye katlanan, her zaman yanımda olan, değeri biçilemeyen dünyanın en güzel annesine.. Anneler günün kutlu olsun Anneciğim.

[Devamını oku...]

10
BERAT KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN.

 Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem efendimiz şöyle buyurmuşlardı:
"Recep, Allah'ın ayıdır. Şaban, benim ayımdır. Ramazan, ümmetimin ayıdır". Mübarek Recep ayının ardından gelen Şaban ayı Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem'in ayıdır. Bu mübarek ayın değerini bilerek, ibadetlerimizi yapmalı, alemlerin Rabbinden af dilemeliyiz.

[Devamını oku...]

23
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun!
23 Nisan Ulusal tarihimizde büyük bir dönüm noktası ve Türk ulusunun kendi bağımsızlığını eline aldığı gündür. Egemenliğin kayıtsız, koşulsuz ulusa ait olduğu bu yeni yönetim biçimi, Türkiye Cumhuriyeti’ne yurttaşlık bağı ile bağlı olan herkese birey olma olanağı sağlamış ve bunun sorumluluğunu da yüklemiştir.

 

[Devamını oku...]

22
MİRAÇ KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN.

 Miraç Kandili, İslam dininde kutsal sayılan gecelerden biridir. Recep ayının 27. gecesidir. Müslümanlar bu gecede peygamberleri Muhammed’ in, Mekke’ deki Mescid-i Haram´dan, Kudüs´teki Mescid-i Aksa´ya götürüldüğüne, oradan da gökleri aşarak, Cebrail’in bile giremediği Sidretül Münteha’yı geçerek Allah´ın katına ulaştığına inanırlar. Bu olaya miraç ya da göğe çıkış denir.

Miraç gecesindeki yolculuğun ruhsal bir deneyim olduğu tezine karşı Schimmel gibi bazı araştırmacılar ayette kulunun ruhuyla değil, ‘kuluyla birlikte’ seyahat ettiği belirtilmesini sunmuştur. Bazı İslam alimleri de Burak adlı bineğin kullanılmasını Miraç’ın tamamen ruhsal bir deneyim olamayacağına kanıt olarak göstermişlerdir.

Miraç’ta kendisine sunulan şarap, bal ve süt dolu üç bardaktan süt bardağını tercih ederek sütü içmiştir. Bu sebeple Anadolu’da çoğu yerde bu gecede süt içme ve dağıtma geleneği olduğu ifade edilmektedir. Bazı yerlerde tatlı da yapılır ve dağıtılır. Konya’da bu geceye süt gecesi de denilmektedir.

Beş vakit namaz, bu gecede farz kılınmış, Bakara suresinin iman esaslarını ve dua cümleleri içeren son 2 ayeti tebliğ edilmiş ve şirk koşmayan herkesin cennete gireceği müjdesi verilmiştir. Bu günde genelde Müslümanlar dua eder, tesbih çeker ve Yasin Suresi’ni okurlar, veya camilerdeki programlarda yer alırlar.

Bu olayın bahsi İslam’ın kutsal kitabı Kur’an’da İsra ve Necm Surelerinde geçer. Bir gece, kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (Muhammed) kulunu Mescid-i Haram’dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya götüren Allah noksan sıfatlardan münezzehtir; O, gerçekten işitendir, görendir.

[Devamını oku...]

22
2017 YILI GEREDE BÜLTENİ TANITIM VE REKLAM

      Her yıl yayınlamakta olduğumuz, Gerede Bültenimizin 2017 yılı 22. sayısı çalışmaları başlatılmıştır.

   Tanıtım ve reklam vererek vakfımıza katkıda bulunmak isteyen hemşerilerimize duyurulur.


   İletişim. 0312 231 31 73 

                 0530 878 20 63

                 gerkav.org.tr

                 gerkav.vakfi@hotmail.com

[Devamını oku...]

04
2016 YILI OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI.

  Vakfımızın 2016 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı 01.04.2017 Cumartesi Günü Vakıf Merkezimizde Yapılmıştır.

 Yönetim Kurulu Başkanlığına M.Ziya KAHRAMAN, Başkan Yardımcılığına Mithat DAYIOĞLU, Muhasip Üyeliğe Ramazan GÖRGÜLÜ,  Yönetim Kurulu Üyeliğine ise Şaban BAŞDURAK, Davut ÖZDEMİR, Mustafa ALLAR ve İsa AYDAR Seçilmişlerdir.

 Denetim Kurulu Başkanlığına ise Süleyman GÜLCAN, Ömer BAYGIN ve Ayhan KAHRAMAN Denetim Kurulu Üyesi Seçilmişlerdir.

[Devamını oku...]

30
REGAİB KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN.

 

Receb’in ilk cuma gecesine Regaib gecesi denir. Bu geceye Regaib gecesi ismini melekler vermişlerdir. Her Cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor. Allahü teâlâ, bu gecede, müminlere, ragibetler [ihsanlar, ikramlar] yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur; namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir. Regaib gecesini ibadetle geçirmeli; kazası olan, hiç değilse bir günlük kaza namazı kılmalı! Kazası olmayan da nafile namaz kılar, Kur’an-ı kerim okur, tesbih çeker, tövbe istiğfar eder. Perşembe günü oruç tutup gecesini de ihya etmek çok sevaptır. Receb ayında oruç tutmak faziletlidir. 

[Devamını oku...]

29
GEREDE KAYMAKAMI ve BELEDİYE BAŞKANINA ZİYARET

 GERKAV Yönetim Kurulu Başkanımız M.Ziya KAHRAMAN ve Yönetim Kurulu üyelerimiz Mithat DAYIOĞLU ve İsa AYDAR Geredimizde yeni göreve başlayan Kaymakam Sayın Cengiz ÜNSAL'a hayırlı olsun ziyaretlerinde bulundular. Gerede Belediye Başkanımız Sayın Mustafa ALLAR'ı da ziyaret ederek istişarelerde bulundular.

[Devamını oku...]

24
GERKAV BÜNYESİNDE OKUYAN ÖĞRENCİLERİMİZ DERGİSİNE SAHİP ÇIKIYOR...

  GEREDEM ve GERKAV Dergi komisyonu GERKAV Vakfımızı ziyaret ederek GERKAV Başkanımız M. Ziya Kahraman ve yönetim kurulu ile bir araya geldi. 

[Devamını oku...]

18
18 MART ÇANAKKALE ZAFERİMİZ KUTLU OLSUN.

 ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ

Bomba şimşekleri beyninden inip her siperin
Sönüyor göğsünün üstünde o arslan neferin.
Ölüm indirmede gökler, ölü püskürmede yer,
O ne müthiş tipidir, savrulur enkazı beşer.
Boşanır sırtlara, vadilere, sağnak sağnak.
Kafa göz, gövde, bacak, kol, çene, parmak, el ayak
Vurulup, tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,
Bir hilal uğruna yarap ne güneşler batıyor.
Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker
Gökten ecdat inerek öpse o pak alnı değer.
Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?
Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın.

MEHMET AKİF ERSOY

[Devamını oku...]

14
VEFAT ve BAŞSAĞLIĞI

 Gerkav Yönetim Kurulu Eski Başkanımız Prof.Dr. Fevzi KUTAY'ın Kızı Hacer KUTAY Vefat Etmiştir. Merhume'ye ALLAH'dan Rahmet Kederli Ailesine Baş Sağlığı Dileriz.

[Devamını oku...]

31
MEKKE'NİN FETHİ

 

Mekke’nin Fethi

Tarih: 630
Taraflar: Mekkeli müşrikler X Müslümanlar
Sebep: Mekkelilerin, Hudeybiye antlaşması koşullarını, kendi taraflarında olan bir kabileyi destekleyerek bozmaları. Kabe’nin putlardan temizlenmek istenmesi.
Önemi :
1-İslamiyet’in yayılmasını hızlandırmıştır.
2-Müslümanların ekonomik gücü arttı.
3-Kabe, putlardan temizlenmiştir.
4-Arap yarımadasında siyasi birlik sağlandı.
5-Mekke’nin fethi bütün Arabistan’ın fethini sağlayan önemli bir başlangıç oldu.

[Devamını oku...]

31
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN.

 

 Evinize mutluluk, dünyaya huzur getirmesi temennisi ile yeni yılınızı kutlar sağlık ve esenlik dileriz.

[Devamını oku...]

22
HEMŞERİMİZ SAYIN ALİ FİDAN'I ZİYARET

          Gerkav Vakfı Yönetim Kurulu Başkanımız M.Ziya KAHRAMAN Başkan Yardımcımız Mithat DAYIOĞLU Muhasip Üyemiz Süleyman GÜLCAN ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz Ramazan GÖRGÜLÜ, Şaban BAŞDURAK, Davut ÖZDEMİR, İsa AYDAR 21.12.2016 Tarihinde Milli Savunma Bakanlığı Müşteşarı Hemşerimiz Sayın Ali FİDAN'ı Makamında Ziyaret Ederek Başarılarının Devamını Dilemişlerdir.

 

[Devamını oku...]

24
ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN...

Tüm öğretmenlerimizin "24 Kasım Öğretmenler Günü" kutlu olsun.

 

[Devamını oku...]

10
10 KASIM

  Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK'ün 78. Ölüm yıl dönümünde kendisini özlemle anıyoruz.

[Devamını oku...]

29
29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun!
Cumhuriyetimizin ilanının 93. Yılında Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk”ü, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyor, Cumhuriyet Bayramınızı en içten dileklerimizle kutluyoruz.

GERKAV

[Devamını oku...]

19
VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI

 Geredeli Hemşerimiz Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Sn. Ali FİDAN'ın Babası Yunus FİDAN Vefat etmiştir Merhum'a Allah'dan Rahmet Kederli Ailesine Başsağlığı Dileriz.

 

                                                                                                                                                         GERKAV Yönetimi

[Devamını oku...]

19
VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI

 Kurucu Üyelerimizden Ali ERBAŞ'ın Annesi Ulviye ERBAŞ Vefat Etmiştir.Merhumeye Allah'dan Rahmet Kederli Ailesine Başsağlığı Dileriz  

   

                                                                                                                                                                               GERKAV Yönetimi

[Devamını oku...]

17
2016/2017 BURS ALMAYA HAK KAZANAN ÖĞRENCİLERİN GÖNDERMESİ GEREKEN EVRAKLAR

 BURSUNUZUN  YATIRILABİLMESİ İÇİN AŞAĞIDA YAZILI BELGELERİN VAKFIMIZIN ANKARA ADRESİNE ELDEN VEYA PTT KARGO İLE ULAŞTIRILMASI ZORUNLUDUR.

1- Hazırlık ve 1. Sınıf’a Başlayanlar için ÖĞRENCİ BELGESİ veya Güncellenmiş E-DEVLET çıktısı.

2- 2.,3.,4 ve 5. Sınıflarda Okuyanların Onaylı ÖĞRENCİ BELGESİ ve TRANSKRİPT Belgesinin Aslı Veya Güncellenmiş E-DEVLET Çıktısı.

3- Nüfus Cüzdanınızın Önlü Arkalı Fotokopisi.

4- Size En Yakın Bir HALK BANKASI Şubesinden Kendi Adınıza Açtıracağınız Hesabınızın Şube İsmi, Şube Kodu, İban Numarası ve Hesap Numaranızın Gözükeceği Yüzünün Fotokopisi.

[Devamını oku...]

11
SMS YOLUYLA MÜLAKATA ÇAĞIRILAN ÖĞRENCİLERİN YANLARINDA GETİRMESİ ZORUNLU EVRAKLAR

  1-Üniversiteye kayıt yaptırdığı ÖSYM sonuç belgesi.

   2-Konut Kredisi Kullananların bankadan alacakları borç durumunu ve ödenen taksitleri gösteren onaylı banka extresi.

[Devamını oku...]

08
2016/2017 ÖĞRETİM YILI BURS MÜRACAATLARI SONA ERDİ

 Bu öğretim yılı için Vakfımıza 486 öğrencimiz Burs Başvurusu Yapmıştır.  Geçmiş yıllardan bursları devam eden 347 öğrencimiz bulunmaktadır.  Bu sene toplam bursiyer öğrenci  sayımızı 500 yapmak amacındayız.  Bu durumda bu öğretim yılında müracaat formlarındaki bilgilerin bigisayar ortamında değerlendirilmesi sonucu ancak 153 yeni öğrencimize burs verebileceğiz.

Burs almaya hak kazanan öğrencilerimize durumları SMS yoluyla bildirilecektir.

Her yıl olduğu gibi, bu yılda Mülakatlar 15.Ekim.Cumartesi  günü GEREDE BELEDİYE BİNASINDA , 16.Ekim.Pazar günü ANKARADA VAKIF MERKEZİNDE Saat 10.00 ila, 16.00 i arasında yapılacaktır.

Mülakata gelen öğrencinin yanında aşağıdaki belgeleri getirmesi zorunludur.

 

1-Üniversiteye kayıt yaptırdığı ÖSYM sonuç belgesi.

2-Konut Kredisi Kullananların bankadan alacakları borç durumunu ve ödenen taksitleri gösteren onaylı banka extresi.

[Devamını oku...]

11
Kurban Bayramınız Kutlu olsun

 Birlik ve beraberliğimizi, kardeşlik ve dostluğumuzu en sıcak şekilde hissedeceğimiz mübarek Kurban Bayramınızı tebrik eder, mutluluklar dileriz

[Devamını oku...]

01
 GERKAV burs başvuruları başladı (2016 - 2017)

  Gerede Kültür, Kalkınma ve Dayanışma Vakfı 2016-2017 eğitim ve öğretim yılının burs başvuruları başladı. 

[Devamını oku...]

30
30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun...
Tarihi şanlı zafer ve destanlarla dolu olan büyük ve asil Türk Milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramını en içten duygularımızla kutluyor, aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyoruz.

Dünya tarihinde var olduğu günden itibaren tüm dünya ya örnek olmuş Türk Ulusunun, vatan topraklarının işgal edildiği bir dönemde şer güçlere karşı verdiği onurlu ve şerefli mücadeleyi büyük bir zafer ile taçlandırışının 89. Yılını kutlamanın onur ve coşkusunu yaşıyoruz. 

Bu anlamlı zafer, Türk Ulusunun kudret ve kahramanlığının bir göstergesi olmakla kalmayıp, millet olarak birlik ve beraberliğimizin sarsılmaz ve bölünmezliğini de ortaya koymuştur.

Onurla ve kıvançla yıldönümünü kutladığımız bu zaferin kazanılmasında en önemli etken Türk Ulusunun kendine olan güveni ve inancıdır.

Bu vatanı kanları ve canları ile bizlere emanet eden Şehit ve Gazilerimizi saygıyla anıyor, tüm hemşerilerimizin ve ulusumuzun Zafer Bayramını tebrik ediyoruz.

GERKAV

[Devamını oku...]

03
15 Temmuz FETÖ Terör Örgütünün Darbe Girişimi

 

15 Temmuz FETÖ Terör örgütünün darbe girişimi ve kalkışmasına imkan vermeyen VATAN'ına, DEVLET'ine, BAYRAĞINA, Demokrasi'sine 

[Devamını oku...]

21
DEMOKRASİNİN ZAFERİ 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ PÜSKÜRTÜLDÜ.

 15 Temmuz Darbe Girişiminde Hayatını Kaybeden Vatan Evlatlarına ALLAH'tan Rahmet Yaralananlara Acil Şifalar Dileriz.

[Devamını oku...]

03
MÜBAREK RAMAZAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

 Dostluğu, sevgiyi ve geleceği… Aşımızı, ekmeğimizi, soframızı… Hüznümüzü, acımızı, yalnızlığımızı paylaştığımız; birlik ve beraberliğimizi, kardeşlik ve dostluğumuzu en sıcak şekilde hissedeceğimiz mübarek Ramazan Bayramınızı tebrik eder, mutluluklar dileriz.

[Devamını oku...]

01
KADİR GECENİZ MÜBAREK OLSUN.

  Geçmişin bugünle, ışığın gölgeyle umudun gerçekle, üzüntünün neşeyle, öfkenin sevgiyle barıştığı nice kandillere.

  Kadir Geceniz Mübarek Olsun.

[Devamını oku...]

29
WEB SİTESİ YENİLENMESİ.

 

 

 Web sitemizin yenilenmesinde Maddi ve Manevi katkılarını esirgemeyen Yönetim kurulu Başkan yardımcımız Mithat DAYIOĞLU'na Teşekkür ederiz.

                                                                                                                                                              M.Ziya KAHRAMAN  

 

[Devamını oku...]

21
VAKFIMIZIN GEREDE İFTARI

 Vakfımızın Kurucu ve Yönetim Kurulu üyesi Mithat DAYIOĞLU tarafından Finanse Edilen 18. Haziran 2016 Cumartesi Günü Esentepe Park Cafe ve Restoran'da verdiği İftar Yemeğinde Hayırsever Hemşerilerimiz ve Öğrencilerimiz Buluştu.

[Devamını oku...]

21
VAKFIMIZIN ANKARA İFTARI

 GERKAV bu yıl Hayırsever işadamları,bursiyer öğrencilerimiz ve aileleri ile  Ankara Ulucanlar Cezaevi Müzesinde iftar programında buluştu.

TBMM Katip Üyesi Bolu Milletvekili Av.Fehmi Küpçü,

Ulaştırma Bakan Yardımcısı Sn.Yüksel COŞKUNYÜREK, Gerede Kaymakamı Sn.Aslan YURT ve üst düzey bürokratlarımızın da katıldığı programda duygulu ve heyecan verici konuşmalar yapıldı.

[Devamını oku...]

21
DERGİMİZİN 21. SAYISI ÇIKTI.

1996 Yılından beri yayınlamakta olduğumuz dergimizin 21. sayısı yayınlanmıştır. İsteyen hemşerilerimiz dergimizi Vakıf Merkezimizden temin edebilirler.  Makale,Köşe yazısı ve Gönderdikleri Fotoğraflar  ile katkıda bulunan hemşerilerimize teşekkür ederiz.

[Devamını oku...]

21
Beraat Kandiliniz Mübarek Olsun

 Tüm İslam aleminin beraat kandili mübarek olsun

[Devamını oku...]

18
19 Mayıs Atatürk' ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun!

 19 Mayıs Atatürk' ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun!

[Devamını oku...]

08
Anneler Gününüz Kutlu Olsun

 Anneler Gününüz Kutlu Olsun

[Devamını oku...]

03
01
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

 TÜM EMEKÇİLERİMİZİN "1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN...

[Devamını oku...]

23
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun!

 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun!

[Devamını oku...]

16
GERKAV OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI

 GERKAV Olagan Genel Kurul Toplatısı Genel kurulu,Kurucular Kurulu tarafından 1 yıllık Faaliyet raporları ve Denetim Raporları ile Bilançolar kurucu üyeler tarafından onaylanmıstır. Derneğimize katılım sağlayan hemeşehrilerimize teşekkür ederiz.

[Devamını oku...]

07
Regaip Kandiliniz Mübarek Olsun!

Kardeşliğin daimi olduğu, sevgilerin birleştiği, dostlukların bitmediği yine de mutlu, umutlu ve sevgi dolu,rahmetlerin yağmur gibi yağdığı nice kandillere…

 
Agactan dökülen her Yaprak duacınız Kur’an-ı Kerim yoldaşınız olsun. Regaib Kandiliniz mübarek olsun.
 
Kim canı gönülden iman eder, kalbini her türlü günah, nifak ve bozgunculuktan temiz tutar, dili ile doğru ve tatlı konuşur, endişeye düşmeden haline razı

olur, doğru ve güzel huylu olursa gerçekten mutluluğa erer.
 

[Devamını oku...]

11
Sn.Sertçelik'i zayeret

GERKAV Yönetimi olarak Hemşerimiz Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sayın Prof. Dr. Seyit Sertçelik'i ziyaret ettik.

[Devamını oku...]

21
Gerkav Bursiyerleri ve Hayırseverleri İftarda Buluşturdu

GERKAV, 12 Temmuz Ankara’da, 20 Temmuz Gerede Esentepe’de Bursiyer öğrencileri ve Hayırsever hemşerilerimizi iftar yemeğinde bir araya getirdi.

[Devamını oku...]

24
HACI BAYRAMA TAŞINDIK

Vakfımızın 2012 yılı olağan genel kurul toplantısı, 23 Mart 2013 Cumartesi günü  Hacı Bayramdaki yeni binasında yapıldı. Divan başkanlığını Ahmet KAHRAMAN, Kâtip üyeliği Süleyman GÜLCAN’ın  yaptığı toplantıda yönetim kurulu başkanımız M.Ziya KAHRAMAN 2012 yılı faaliyet raporunu okuyarak üyelerimizi bilgilendirdi.

[Devamını oku...]

14
14 Haziran Bolu Günleri

 Bolu tanıtım günlerinde GERKAV standını ziyaret eden Bolu valisi İbrahim ÖZÇİMEN, AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi KÜPÇÜ Gerkav çalışmaları hakkında Başkanımız M.Ziya KAHRAMAN'dan detaylı bilgi aldılar. Sayın Valimiz Eğitimin önemi ve eğitime destek verilmesi konusunda görüşlerini paylaştı.

[Devamını oku...]

17
Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları

 2011 yılında 1416 Sayılı Kanun kapsamında yurt dışına lisansüstü öğrenim görmek amacıyla gönderilecek öğrencilerin yerleştirme işlemleri için adaylardan tercih alınacaktır.

[Devamını oku...]

24
Gerkav 2011 İftar Yemeği

 5 Ağustos 2011'de Ankara Kratya Düğün ve Toplantı salonun'da yapılan İftar programının 2. si Esentepe Havuzlu Bahçe Uzman Restoranda 7 Ağustos 2011 Pazar günü gerçekleştirildi.

[Devamını oku...]

06
GERKAV'ın Merkezi Yakında Hacıbayram' da

 GERKAV, mülkiyeti vakfa ait Ovacık taki arsasını satarak ve hayırsever bir hemşehrimizin 75.000 TL' lik yardımı ile Ankara' nın manevi değerlerinden HACIBAYRAM VELİ bölgesinde Güvercin Sokak No:32 de yer almıştır. Yakında yine hemşehrilerimizin yardımlarıyla bina inşaatına başlayarak merkezimizi bu bölgeye taşımış olacağız. Böyle hayırlı bir olayın ramazan ayına denk gelmesi bizleri daha da mutlu etmiştir. Merkezi yerde olmasında dolayı tüm hemşehrilerimizinde buluşağı bir nokta olacaktır. Allah yardımlarınızı şimdiden kabul eylesin.

[Devamını oku...]